Co warto wiedzieć przed wycieczką do Lwowa

Planując wyjazd na któryś długi weekend warto wziąć pod uwagę Lwów. W okresie ZSRR Polacy mieli bardzo utrudniony wjazd do Lwowa. Wynikało to z silnych związków miasta z Polska i chęci ich wyplenienia przez komunistów. Teraz możemy bez przeszkód zwiedzać to piękne miasto i poznawać jego niepowtarzalny klimat.

Jak dojechać

Możliwości jest wiele, bo Lwów jest oddalony zaledwie 80 km od granicy z Polską. Możemy korzystać z pociągów PKP, autobusów lub wybrać się własnym samochodem. Ta ostatnia opcja jest najlepsza, bo daje większe możliwości zwiedzania okolic Lwowa (np. Żółkwi). Musimy jednak pamiętać o pozostawieniu auta na strzeżonym parkingu. Zarówno benzyna, jak i parkingi na Ukrainie są bardzo tanie. Do przekroczenia granicy wystarczy paszport. Musimy się liczyć, że na granicy możemy stracić trochę czasu na odprawę. Droga od granicy do Lwowa jest bardzo dobra (wybudowana na Euro). Jadąc warto zwrócić uwagę na czarnoziemy, powstające zajazdy oraz zabytkowe cerkwie.

Jak zwiedzać miasto

Na rynku jest trochę dobrych przewodników, dzięki którym poznamy historię, kulturę i zabytki Lwowa. Wymaga to jednak dużego zaangażowania, ale daje za to swobodę.
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług przewodników lwowskich pochodzenia polskiego. To prawdziwi pasjonaci, którzy nie będą zanudzać detalami, ale przybliżą atmosferę starego Lwowa, opowiedzą dużo anegdot, pokażą ciekawe miejsca omijane przez wycieczki. Kontakt z przewodnikami możemy nawiązać za pośrednictwem Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie (Rynek 13).

Co warto zobaczyć

Oczywiście wszystko zależy od czasu, którym dysponujemy. Najważniejsze obiekty możemy oglądnąć nawet w ciągu jednego dnia.  Pozwoli to tylko przygotować się do kolejnych odwiedzin.
Wycieczka do Lwowa powinna zakładać minimum 2 pełne dni na zwiedzanie oraz czas na dojazd. Warto zaplanować ją na kilka dni aby móc w pełni i bez pośpiechu zobaczyć wszelkie atrakcje jakie są możliwe we Lwowie i okolicznych miejscowościach.

Obowiązkowe obiekty:

•Prospekt Swobody z pomnikiem Mickiewicza i gmachem opery,
•Rynek z Ratuszem,
•Katedra Łacińska, Ormiańska, św. Jury,
•Cmentarz Łyczakowski z Cmentarzem Orląt Lwowskich.

Warto wiedzieć

•wyjeżdżając na Ukrainę zabieramy euro i na miejscu wymieniamy na hrywny. Kurs jest korzystniejszy,
•po mieście najlepiej poruszać się tramwajami, trolejbusami lub marszrutami (busami, koszt 4 hrywny),
•ceny na Ukrainie są znacznie niższe,
•komfort hoteli jest niski, ale warto nocować u Polaków.

Kilka zdjęć:

Katedra św. Jury

Opera Lwów

Pałac Lwów

Planując wycieczkę do Lwowa lepiej skorzystać z informacji na różnych portalach, by nie zostać zaskoczonym nieprzewidzianymi sytuacjami. Znasz inne ciekawe miejsca do zwiedzania? To pozostaw komentarz pod wpisem!

Dodaj komentarz