Do czego służą pomoce logopedyczne?

Gdy mamy małe dziecko i zauważamy, że nieprawidłowo rozwija się jego aparat mowy, powinniśmy szybko reagować. Niestety u pewnego odsetka dzieci zdarza się, że może dojść do pewnych powikłań. Dziecko wtedy może zacząć jąkać się lub seplenić, może mieć też kłopoty z wypowiadaniem niektórych słów lub liter. Warto wtedy wyposażyć się w pomoc logopedyczne, które pozwolą dziecku lepiej ukształtować aparat mowy i skorygować ewentualne wady.

Na początku powinniśmy udać się do lekarza. Logopeda będzie najlepiej wiedział jakiemu leczeniu należy poddać dziecko, u którego mowa nie rozwija się do końca prawidłowo. Dlatego też tam powinniśmy skierować swoje kroki w pierwszej kolejności. Najczęściej jednak problem nie jest aż tak ogromny i wystarczy praca z dzieckiem w domu, by rozwój wymowy wrócił na właściwe tory. Czasami problem jest spowodowany kwestiami genetycznymi, ale częściej jest tak, że dziecko przebywało wśród osób jąkających się, sepleniących, bądź też wśród osób mówiących ze specyficzną lokalną naleciałością językową. Jeżeli tak było, to nie mamy się absolutnie czego bać. Odpowiednio dobrane pomoce logopedyczne sprawią, że nasze dziecko znów będzie mogło mówić poprawnie i będzie dalej poprawnie się rozwijać. Ważna jest tylko reakcja w odpowiednim momencie.

Wśród pomocy logopedycznych znajdziemy między innymi zabawki i gry planszowe. Będą one ukierunkowane na to, by dziecko powtarzało konkretne zwroty w czasie zabawy, ćwiczyło wymowę liter, słów i całych zdań. Poprawna wymowa będzie premiowana, natomiast niepoprawna nie będzie wywoływała reakcji, co sprawi że dziecko nabędzie dużą motywację do samodzielnej korekcji swoich wad wymowy. Natomiast pomoce logopedyczne w postaci zabawek, takich jak na przykład lizak logopedyczny, sprawią że mięśnie żuchwy i języka będą odpowiednio stymulowane, przez co staną się mocniejsze i dziecku będzie łatwiej tak nimi operować, by z łatwością wymawiać wszystkie litery alfabetu, słowa, a w późniejszym etapie całe długie i złożone zdania. Nie da się ukryć, że taka pomoc na wczesnym etapie rozwoju jest bardzo ważna, ponieważ dziecko nie musi chodzić do lekarzy, może ćwiczyć w domu z rodzicami, z rodzeństwem lub z innymi dziećmi. Ważne jest tylko, by inne dzieci również nie miały wad wymowy i mogły nakierować naszą pociechę na właściwe tory, a nie pogłębić jeszcze mocniej jego wadę.

Wszystko sprowadza się więc do odpowiednio szybkiej reakcji, udania się z dzieckiem, u którego mowa rozwija się nieprawidłowo, do lekarza logopedy, a następnie korzystanie z odpowiednich pomocy logopedycznych, które zaleci lekarz. Dzięki temu bardzo szybko zostaną skorygowane ewentualne wady wymowy, a do tego dla dziecka cały proces będzie świetną zabawą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?