Czapka i jej różnorodność

Czapka to bardzo ważny element ubioru, nie tylko dla myśliwych i ludzi związanych z pracą w lesie. Czapka to nakrycie głowy, które wykonane jest przeważnie z miękkiego materiału, czasami zawiera także twardsze wstawki np. daszek. Czapki myśliwskie i wszystkie inne mają różne kształty, kolory i fasony, wpływ ma na to moda i panujące trendy, oraz ciągłe ulepszanie.

Czapki myśliwskie i ich funkcje

Czapki myśliwskie możemy podzielić głównie na te zimowe i te noszone praktycznie od wiosny do jesieni w zależności od warunków pogodowych.
Jeżeli chodzi o czapki myśliwskie zimowe to pełnią one takie funkcje jak:
– zapewnienie komfortu termicznego –  ochrona przed zimnem i wiatrem;
– ochrona przed opadami atmosferycznymi takimi jak deszcz, śnieg i grad;
– uzupełnienie kamuflażu, co jest bardzo ważne dla myśliwego i pozwala mu podejść bliżej zwierzyny będąc niezauważonym;
– ochrona przed drobnymi urazami i zadrapaniami, o które nietrudno podczas długiego pobytu w lesie, zwłaszcza po zmroku;
– w przypadku zimowych czapek myśliwskich z daszkiem, chronią one oczy przed rażeniem promieniami słonecznymi co ułatwia podejście do zwierzyny i ogólne spędzanie czasu w lesie;

Jeżeli chodzi o czapki myśliwskie noszone od wiosny do jesieni, to są to przeważnie czapki z daszkiem, które pełnią stosunkowo podobne funkcje co wyżej wymienione czapki zimowe. Zaliczyć do nich można:
– ochronę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi a w skutku nawet przed udarami słonecznymi;

– uzupełnienie kamuflażu, który dla myśliwych jest niezwykle ważny, aby być skutecznym w swoim fachu;
– ochrona przed drobnymi zadrapaniami i urazami głowy;
– daszek czapki często rozwiązuje problem z widocznością podczas słonecznych dni – oczy nie są rażone słońcem;
– ochrona przed opadami atmosferycznymi – zwłaszcza w przypadku czapek wodoodpornych;

Czapki myśliwskie – budowa i kolorystyka

Czapki myśliwskie tworzone są przeważnie z lekkich, ale wytrzymałych materiałów. Nierzadko są one wodoodporne, ale jednocześnie pozwalają na przepuszczanie powietrza poprzez zastosowanie w nich specjalistycznych membran. W przypadku zimowych czapek istnieją czapki typowe, kominiarki i zimowe czapki z daszkiem. Czapki z daszkiem można podzielić na te wodoodporne jak i lekkie mające chronić głównie przed słońcem.
Kolorystyka czapek myśliwskich jest oczywista ze względu na przeznaczenie, występują tu takie barwy jak odcienie zieleni, czerń, kamuflaż, ale także jaskrawe kolory przeznaczone do polowań zbiorowych – głównie pomarańczowy.

Dodaj komentarz