Pluskwa domowa – czym jest i jak się ją pozbyć

Owady te posiadają czerwono-brązowe odwłoki o silnie spłaszczonym kształcie. Okolice głowy są pokryte czułkami i włoskami, nie posiadają one skrzydeł, ale są bardzo wytrzymałe. Czasami zgniecenie butem nie przyniesie oczekiwanego skutku, oprócz tego owady te są bardzo zwinne i szybkie, nie mają problemu z wspinaniem się po ścianach. Pluskwy żywią się krwią zwierząt stałocieplnych – na przykład ludzi. Wkłuwanie się w skórę jest zupełnie bezbolesne i zazwyczaj na powierzchni bez włosów, a przebywają na skórze tylko podczas posiłku. W ciągu dnia trudno je zauważyć, ponieważ są aktywne w nocy oraz przed świtem. 

Skąd pluskwy w domu?

Owady te nie lubią brudu, ponieważ trudno im się poruszać po zabrudzonej powierzchni. Oto sposoby dostania się do domu:

  • wchodzą do bagażu podczas podróży
  • chowają się w zakupach
  • transportowane są przez domowe zwierzęta
  • w używanych wcześniej meblach lub dodatkach takich jak dywany, czy poduszki
  • często znajdują się w hotelach i tanich motelach z których mogą zostać przeniesione do domu

Pluskwy stanowią duży problem w wielopiętrowych blokach, ponieważ bardzo szybko poruszają się pomiędzy pomieszczeniami. Wykorzystują do tego szpary w ścianach, pod drzwiami oraz klatki wentylacyjne. Owady rozmnażają się w postępie geometrycznym oraz łączą się w grupy z innymi osobnikami tworząc w ten sposób kolonie.

Atak pluskiew
źródło zdjęcia fakt.pl

Jak się ich pozbyć

Pluskwa domowa to owad, który bardzo uprzykrza życie domownikom. Ich ugryzienia nie są niebezpieczne, ale zostawiają po sobie czerwone ślady na ciele, powodują ospałość i ogólnie osłabienie, a nawet alergię w przypadku dzieci. Rozmnażają się bardzo szybko, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć walkę z insektami. Istnieje kilka domowych sposobów, jednak nie zawsze są one skuteczne.

Najważniejszym krokiem jest zlokalizowanie ich siedliska. Może to być przestrzeń pod łóżkiem, w szafie z ubraniami oraz w koszu na bieliznę. Należy dokładnie sprawdzić wszystkie pomieszczenia w których śpią domownicy oraz zawiadomić sąsiadów o możliwym zagrożeniu. W pomieszczeniu w którym zlokalizowaliśmy insekty należy wyprać pościel, ubrania, dywany, firany oraz zasłony. Wszystkie elementy powinny być oddzielone i oczyszczone. Oprócz tego należy przejrzeć książki, kable, w zasadzie całe wyposażenie. Bardzo ważne jest także dokładne wyczyszczenie materaca wraz z wszystkimi szczelinami, które go otaczają. Po odkurzeniu worek należy jak najszybciej wyrzucić.

Ochrona przed insektami

Po wykonaniu fachowego czyszczenia domu z pluskiew warto zaopatrzyć się w ochronne maty na materace, które uniemożliwią pluskwom dostanie się tam ponownie. Dostępne są także detektory w kształcie miseczek, które przyciągają pluskwy i unieruchomią je. Po jednym ataku i pozbyciu się owadów należy systematycznie czyścić wszystkie meble, dywany, zasłony oraz łóżka. Dobrym rozwiązaniem jest także prasowanie wszystkich elementów garderoby, zabieg ten pomaga usunąć ewentualne jaja, które pozostały po usuniętych pluskwach. Jest to często powracający problem, dlatego należy dokładnie oczyścić całe mieszkanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?