Kiedy bliska osoba odchodzi…

Okres żałoby po utracie bliskiej osoby jest bardzo trudny. Na samym początku często towarzyszy nam szok i rozpacz. Musimy radzić sobie ze stratą i jednocześnie w przypadku najbliższej rodziny nierzadko odpowiadamy za pochówek zmarłego. Na szczęście nie musimy radzić sobie z tym wszystkim sami.

Gdzie szukać wsparcia?

Wsparcie bliskich może być niezwykle cenne w tych najtrudniejszych chwilach. Kiedy mamy się do kogo zwrócić o pomoc i radę, a także posiadamy towarzysza do powspominania zmarłej osoby możemy czuć się mniej samotni i otrzymać tak niezbędną w tym trudnym czasie podporę emocjonalną. Naturalne jest też jednak, że czasami musimy pobyć w bólu sami – wtedy warto otaczać się bliskimi, którzy uszanują naszą prośbę i zostawią nas, byśmy mogli zaczerpnąć trochę oddechu i zebrać siły na uroczystości pogrzebowe lub dalsze opłakiwanie zmarłego. Dłuższa izolacja może jednak nie przynieść korzyści człowiekowi w żałobie. W przypadku trudności w radzeniu sobie z żałobą może być konieczne skorzystanie także z profesjonalnego wsparcia psychologicznego, coraz częściej oferowanego również przez firmy oferujące usługi pogrzebowe.

Domy pogrzebowe - katalog

Przygotowanie do pogrzebu

Wiedząc jak trudne może być radzenie sobie ze śmiercią bliskiej osoby i jednoczesne dbanie o wszystkie aspekty organizacji ceremonii pogrzebowej, firmy oferujące usługi pogrzebowe wychodzą naprzeciw temu problemowi i oferują kompleksową obsługę zarówno ciała osoby zmarłej, jak i pogrzebu. Mieszczące się w Krakowie i w Zawierciu Usługi Pogrzebowe Gabriel w ramach swojej oferty proponują między innymi przewóz ciała, zarówno z domu/szpitala do chłodni jak i na uroczystość pogrzebową, ostatnie pożegnanie w kaplicy pogrzebowej, wybór trumny (alternatywnie – usługę kremacji i ofertę urn), pełną organizację pogrzebu wraz z przygotowaniem ciała, doborem bukietów, oprawy muzycznej, a w razie pogrzebu świeckiego – sprowadzeniem Mistrza Ceremonii.

Pomagają także w formalnościach takich jak rozliczenie w ramach zasiłków pogrzebowych, zamieszczanie nekrologów czy przewóz uczestników pogrzebu autobusem z miejsca ceremonii pogrzebowej na cmentarz. Oferowana jest także pomoc w organizacji stypy. Z takim wsparciem, osoby bliskie dla zmarłego mogą w spokoju skupić się na ostatnim pożegnaniu, zamiast w pośpiechu zajmować się wszystkimi formalnościami, których przy odejściu kochanej osoby niestety jest niemało. Korzystanie z usług firm pogrzebowych może odciążyć rodzinę i pomóc przetrwać ten najtrudniejszy okres, kiedy musimy godzić się ze stratą i przeżywamy w związku z tym mnóstwo smutku i żalu.

Dodaj komentarz