Tłumaczenia – czy warto zlecać tłumaczowi przysięgłemu

Kiedy mamy do przetłumaczenia na język obcy albo z języka obcego na polski jakiś materiał, mamy do wyboru całą masę biur tłumaczeniowych lub ogłaszające się osoby prywatne.

Być może zastanawiacie się, czy warto zlecić je tłumaczowi przysięgłemu. Wszystko zależy jednak od tego, co chcemy przetłumaczyć. Jeśli w grę wchodzą ulotki, plakaty, broszury, książki czy ebooki, spokojnie do tego celu można zatrudnić zwykłego tłumacza. Dodatkowym plusem jest to, że będzie to tańsza usługa. Bez wątpienia trzeba jednak znaleźć osobę profesjonalną i dobrze wykonującą swoje obowiązki.

Jeśli jednak mamy do przetłumaczenia jakiś dokument urzędowy, czy sądowy, który później moglibyśmy przedstawić w banku, urzędzie, u notariusza czy prawnika, nie mamy wyboru – musimy skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, inaczej wyżej wymienione instytucje nie będą w ogóle brać tego dokumentu pod uwagę. Nie ulega wątpliwości, że tłumacz przysięgły także musi być solidny i rzetelnie wykonywać swoją pracę, by efekty w postaci wiernych tłumaczeń były wymierne.

Tłumaczenia – ile kosztują?

W skład wyceny tłumaczenia wchodzą różne czynniki. Jednym z nich jest objętość dokumentu – oczywistym jest, że pół kartki A4 będzie tańsze niż 10 kartek A4. Dodatkowo dochodzi także właśnie fakt, czy potrzebujemy tłumaczenia wykonanego przez tłumacza przysięgłego, czy zwykłego. W tym pierwszym przypadku cena będzie adekwatnie wyższa. Niektóre biura doliczają także opłatę, jeżeli tekst nie będzie jednolity (np. w środku pojawi się tabelka, wykres) lub będzie potrzeba wykonania tłumaczenia w jakimś programie, czy dodatkowego ułożenia graficznego. Najlepiej jest zawsze sprawdzać takie informacje w cenniku konkretnego biura, np. tłumaczenia warszawa I porównać je między sobą, by wybrać najkorzystniejsze tłumaczenie. Przydaje się do tego na przykład popularny program Excel, w którym można zrobić tabelkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?