Współczesne bogactwo sprzętu elektronicznego łatwo może przyprawić każdego, nawet najbardziej zatraconego we współczesnym świecie wysokich technologii, człowieka o natychmiastowy zawrót głowy. Mnogość ofert smartfonów, laptopów, tabletów, komputerów stacjonarnych jest widoczna gołym, nieuzbrojonym okiem zwykłego konsumenta, a wybór tego odpowiedniego wydaje się w miarę czasu spędzonego na szukanie coraz bardziej oddalać. Oczywiście można podjąć taką decyzję w jednej chwili, poprzez szybkie, impulsywne kupno sprzętu dobrze zareklamowanego, który ładnie prezentuje się na załączonym obrazku, posiada budzący zaufanie, konkretny opis i wykończony jest, niczym tort wisienką, czerwonym napisem promocja. Można tak zrobić i byłoby to działanie najłatwiejsze, ale czy dzięki niemu nabędziemy nasz wymarzony sprzęt na lata?
Powyższe pytanie, z szacunku dla czytelnika, pozostawię bez odpowiedzi i przejdę do dalszej części naszych rozważań. Świadomy konsument, który wie o zagrożeniach czekających go w świecie internetowych zakupów, musi wiedzieć czego dokładnie chce. Bardzo ważne jest określeni podstawowych kategorii wyboru:
- Jakiego rodzaju ma być to sprzęt?
- Czy ma być przeznaczony dla nas, czy dla kogoś innego?
- Do czego ma służyć?
- Jaką kwotę możemy na niego przeznaczyć?
- Jakie podstawowe parametry powinien posiadać?
Odpowiedź na postawione wyżej pytanie z pewnością pomoże w znalezieniu właśnie tego, czego szukamy. Mając już skonkretyzowane wyobrażenie o przyszłym zakupie ze spokojnym sumieniem możemy przejść do jego poszukiwania w wirtualnej rzeczywistości. Tu natrafiamy na kolejny problem wynikający z bogactwa. Ilość sklepów internetowych oferujących się na portalach aukcyjnych, czy też proponujące swój towar na własnych stronach jest ogromna. Mamy do wyboru sprzęt nowy, posiadający gwarancję producenta, oryginalnie zapakowany, raczej pewny (choć już nie zawsze), ale za to droższy, albo sprzęt używany, gdzie przy podobnym budżecie możemy sobie pozwolić na zakup jakościowo o klasę lepszy. Stosunkowo nową i ciekawą opcją wydaje się sprzęt i poleasingowe komputery, których rynek gwałtownie się rozwija. Oczywiście kupno rzeczy używanych zawsze jest nieco bardziej ryzykowane od nowej, ale obecne regulacje prawne i łatwość sprawdzenia rzetelności sprzedawcy znacznie je ogranicza.

Pozornie tak błaha i trywialna czynność jak kupno nowego komputera, czy smartfona urosła nam do rangi krótkiego tekstu, ale myślę że to dla niej odpowiednie miejsce. Mam nadzieję, że pomoże on w znalezieniu właśnie tego czego się szukało, a nie tego czego chce się jak najszybciej pozbyć.